Stres

29.05.2022

Za všechna chronická onemocnění může stres. Když toto někomu řeknu, jen pokrčí rameny a tváří se, že je to normální, že všichni máme stres a nejde s tím nic dělat. Stres a napětí se staly normou, už ani nevíme jaký je život bez nich, být ve stresu je i docela in, protože kdo není, jako by nebyl, je nula, málo výkonný, líný....Svoje přetížení máme navíc tendenci kompenzovat berličkami, které nám ale v důsledku moc nepomáhají- alkohol, adrenalinové sporty, jídlo, kouření apod., myslíme, že před stresem utečeme, ale naopak se motáme v začarovaném kruhu, přičemž hladina našeho stresu stále stoupá. U většiny chronických onemocnění lékaři neví přesně čím jsou způsobené, říká se jim tzv. nemoci multifaktoriální etiologie, zvažují se vlivy stravy, infekcí, genetiky, životního prostředí, vlastně se moc neví, tak se tlumí příznaky, aby byl klid. Tyto všechny vlivy jsou ale stresory a nemoc nepůsobí jeden nebo druhý, ale SOUČET těchto jednotlivých faktorů!
Můžeme si sami sebe představit jako pohárek, který postupně naplňujeme stresory jako vodou, roky a roky přiléváme a celkem dlouhou dobu se nic neděje a naše tělo se statečně adaptuje. Moc neodléváme (neuvolňujeme, otevřeně neventilujeme) a tak jednoho dne pohárek přeteče, tělo už to nezvládne a my pozorujeme nemoc. Poslední kapka může být více či méně výrazná, někdy si toho ani nemusíme všimnout, někdy se naopak jedná o velkou věc. Každý máme svůj pohárek jinak velký, s věkem se postupně zmenšuje a proto stačí k rozvoji nemoci méně zátěže, roli hrají i geny nebo naše možnosti zvládání stresu, které si neseme z dětství. Každopádně jediným řešením, jak se uzdravit je zase začít vodu odlévat a dělat změny. Bez toho to nejde, protože to, jak jsme žili dosud, nás do potíží dovedlo. Je to těžké, není to hned a někdy to jde hodně ztuha, ale každá kapka, kterou odlijete se počítá a má smysl.
Jak a kde začít? Je potřeba si uvědomit, že stres může mít různé podoby- máme stres enviromentální- toxické látky, klimatické změny, elektromagnetické vlny, stres biologický- strava, infekce, stres fyzikální- úrazy, přetěžování některých svalů, nedostatečná nebo nadměrná fyzická aktivita, porucha spánkového rytmu a v neposlední řadě stres psychický - ten je záludný v tom, že na nás působí neustále.
Začít snižovat hladinu stresu můžete kdekoliv, kde to zrovna jde- pro někoho je jednoduší upravit stravu, pro někoho zase začít cvičit, někdo začne pravidelným koukáním na západ slunce a někdo se dá cestou psychoterapie....ať začnete kdekoliv, změní to celý systém a začnou se časem dít velké věci. Hlavní je změnit způsob myšlení a začít o sebe pečovat, dát sebe a své zdraví na první místo. Říkáme, že zdraví je nejdůležitější, ale často ho bereme jako samozřejmost nebo něco co spadne z nebe, jenže ho máme ve vlastních rukou víc, než si myslíme. Spoustu věcí můžete udělat hned a zadarmo- např. projevit vděčnost za 3 dobré věci v dnešním dni, koukat na západ slunce, 5 minut vědomě dýchat, užít si večeři s rodinou, líbat se s partnerem - většina z toho nic nestojí, ale mění hormonální rovnováhu, aktivuje parasympatikus a tím tlumí napětí 😊.
Ve svém životě potřebujeme rovnováhu mezi wellness (masáže, detoxy, otužování), fitness (dynamická fyzická aktivita) a stillness (relaxace, meditace, joga). Pohlídejte zastoupení všech 3 složek, pak to bude dobře fungovat:-)