Pilíře zdraví

06.11.2023

Každý lékař, který přemýšlí o zdraví celostně, má pilíře o které se při podpoře zdraví klienta opírá.

Které jsou ty naše?

1. Na prvním místě je to psychika. Za nás opravdu nejdůležitější. Velká část našeho života probíhá nevědomě pod vlivem přesvědčení, které si neseme ze svého dětství. Pod tíhou těchto přesvědčení konáme, ať už nám to je nebo není milé. Máme pocit, že svět nějak funguje a vůbec nás nenapadne, že by to mohlo být ještě jinak. Z tohoto důvodu si o sobě myslíme nepěkné věci a zůstáváme v nenaplněných vztazích. To se zrcadlí na těle.

2. Strava a půst - to co můžete nejvíce ovlivnit a má velký vliv na zdraví. Přirozené, lokální a sezonní potraviny, základní kvalitní suroviny, kultura jídla, rytmus jídla. Strava umí podpořit mikrobiom, snížit zánět, sladit hormony, to vše dokáže ovlivnit to, jak se cítíme tělesně i psychicky. Půst naopak tělu ulehčí, podpoří detoxikaci, obnovu buněk, regeneraci střeva. Kombinace kvalitního jídla a optimálně dlouhého, správně načasovaného půstu je velmi léčivá.

3. Pohyb - pohyb je základ zdraví. Našemu tělo je pohyb přirozený. Nejen pohyb ve fitku, ale obyčejný pohyb při úklidu, chůze do práce, chůze po schodech. Každou hodinu bychom se měli protáhnout nebo trochu pohnout, stačí 2 minuty. K tomu přidat klidně kratší, intenzivní trénink a můžete se radovat z lepšího zdraví, kondice a lepší imunity.

4. Toxicita a detoxikace - dnešní doba je plná chemie, jídlo, vzduch, voda, kosmetika, prostředky do domácnosti i věci běžného užívání. Chemické látky nejsou našemu tělu vlastní a moc si s nimi tedy neumí poradit. Jejich množství je enormní a vůbec se nezkoumá, co udělají s naším tělem v dlouhodobém horizontu a různých kombinacích. Je třeba si proto hlídat s čím jsem v kontaktu, co jím a piju. Některým věcem se vyhnout nelze, proto je vhodné pravidelně svému tělu ulevit a podpořit jeho detoxikační mechanismy. Ať už třeba saunou nebo lymfatickou masáží.

5. Cirkadiánní rytmy a spánek - spánek je pro naše tělo léčivý, ve spánku regeneruje, čistí se a opravuje. Melatonin, hormon spánku je pro naše tělo takový ochránce. Hodně lidí špatně spí a mají melatoninu málo. Je to většinou v důsledku velké stresové zátěže a špatných návyků. Udělat si správné návyky a sladit spánek s denními rytmy naše zdraví výrazně podpoří.

6. Parasympatikus - žijeme v době, kdy je velmi těžké se napětí vyhnout. Existují ale jednoduché techniky jako např. dech, které dokážou tělo zklidnit. Je proto nutné je zařazovat a aktivně podporovat tonus parasympatiku, abychom vyrovnali vliv stresu a zůstali zdraví.

Nemoc není něco s čím nemůžete nic dělat, je to stav, který můžete významně ovlivnit prací na svých pilířích! 

Neříkám, že tím vyřešíte úplně všechno, ale významnou část ano!

Na leden chystáme semináře, kde se budeme těmto pilířům podrobněji věnovat!